همیشه منتخب، همیشه سربلند

چکیده

بازیافت لاستیک‌های مستعمل خودرو و استفاده از آن‌ به‌عنوان سنگدانه در بتن جهت کاهش آسیب به محیط‌زیست و نیل به اهداف توسعه پایدار از جمله مواردی است که در دهه‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به کاهش خواص مهندسی بتن حاوی خرده لاستیک، تأثیر استفاده از مواد افزودنی مختلف جهت بهبود کیفیت بتن بیش از پیش در حال ارزیابی می‌باشد. 

بتن ریزی در هوای بارانی چه نکاتی دارد؟

یکی از مسائلی که ممکن است هنگام اجرا با آن مواجه شویم، بتن ریزی در هوای بارانی است. همان طور که می‌دانید یکی از اجزاء اصلی برای ساخت بتن آب است، اما در بتن ریزی هنگام بارندگی ، قطرات آب بعضاً فایده‌ای نداشته و بلکه سبب مختل شدن عملیات نیز می‌شود.در این حالت باید شرایط بتن ریزی در هوای بارانی رعایت گردد، چرا که در صورت رعایت این موارد، به آسانی می‌توانید کار خود را انجام دهید. در این مقاله به تمامی سوالاتی که ممکن است در زمان بتن ریزی زیر باران ایجاد شود، پاسخ داده‌ایم.

برای انجام این آزمایش به وسایل زیر نیاز داریم:

یک مخروط ناقص از جنس فلز ضد زنگ که ارتفاع آن ۳۰۰ میلی‌متر، قطر پایین ۲۰۰ و قطر بالای آن ۱۰۰ میلی‌متر است.

یک میله فولادی (میله کوبنده) دارای قطر ۱۶ میلی‌متر و ارتفاع ۶۰۰ میلی‌متر که انتهای یک سر آن به صورت نیم‌کره با قطر ۱۶ میلی‌متر است.

یک صفحه فلزی که ابعاد آن تقریباً ۵۰۰ در ۵۰۰ میلی‌متر است.

کاردک

بیلچه

مخلوط بتنی

چکیده

با توجه به کاهش منابع طبیعی و افزایش روزافزون میزان تخریب ساختمان‌های بتنی به علت دوام پایین، استفاده مجدد مؤثر از زباله‌های تخریب به منظور حفظ منابع طبیعی تجدیدناپذیر ضروری می‌باشد. از آنجاییکه استفاده از سنگدانه‌های بازیافتی به علت کیفیت پایین، سبب تضعیف خواص مهندسی بتن می‌گردد؛ با استفاده از مواد افزودنی می‌توان این اثر را کاهش داد. در این تحقیق؛ اثرات چهار نوع فوق روان‌کننده مختلف بر خواص مکانیکی و دوام بتن معمولی و خودتراکم حین استفاده از سنگدانه بازیافتی که با هدف نیل با اهداف توسعه پایدار جایگزین سنگدانه‌های درشت مخلوط بتن می‌گردند؛ بررسی شد.

بتن پودری واکنش‌پذیر (RPC) نوعی بتن پرمقاومت است که از جایگزین کردن سنگ‌دانه‌های معمول در بتن عادی با پودر کوارتز، فوم سیلیکا(پودر میکروسیلیس)، الیاف فولادی و ... به دست می‌آید. بتن RPCعلاوه بر مقاومت بالا ،شکل‌پذیری قابل‌توجهی نیز دارد. (مقاومت فشاری بتن پودری واکنش‌پذیر 200 تا 800 مگا پاسکال است. )بتن پودری واکنشی در اوایل دهه 1990 در فرانسه توسعه یافت و نخستین بتن ساختمانی واکنش پذیر در جهان، پل شیر بروک در کانادا، در جولای 1997 نصب شد. می توان این نوع بتن را  یک کامپوزیت سیمانی با خواص مکانیکی و فیزیکی پیشرفته و دارای مقاومت و شکل پذیری بالا تعریف کرد  که در آن میکروساختار بتن با درجه بندی دقیق تمام ذرات در مخلوط برای تولید حداکثر تراکم و مقاومت در ساختار بتن  بهینه شده است.

مقدمه

یکی از مهم‌ترین موارد در طرح اختلاط بتن، استاندارد آب مصرفی بتن است. آبی که در اختلاط بتن استفاده می‌شود به طور مستقیم بر کیفیت آن تاثیر گذار است. لذا در این مقاله بیشتر در مورد آب اختلاط بتن و استانداردهای آن توضیح می‌دهیم

آب اختلاط بتن و ناخالصی ها

نقش کیفیت آب مصرفی در بتن بسیار مهم بوده و غیرقابل چشم پوشی است. چرا که در صورت استفاده از آب نامناسب امکان آسیب به میلگردها و مصالح سنگی مدفون در بتن وجود دارد.

ابتدا باید بدانیم استاندارد آب مصرفی در بتن به طور کلی چیست و چه مواردی را بررسی می‌کند؟

تا به حال برایتان سوال پیش آمده که چرا پس از بتن‌ریزی به ویبره زدن بتن می‌پردازند؟! تراکم بتن چیست و به چه علت انجام می‌شود؟! ویبره بتن موجب تراکم آن، افزایش چگالی و مقاومت فشاری آن شده، لذا یکی از مراحل مهم بتن‌ریزی محسوب می‌شود.در پایان این مقاله با انواع روش‌های تراکم بتن، تاثیر ویبره بر بتن، انواع ویبراتورها، جزئیات ضوابط و نکات آن‌ها آشنا می‌شوید. با ما همراه باشید.

بتن گوگردي نوعی مصالح بتنی  است، گرچه ظاهر آن در نهايت شبيه بتن معمولي مي‌باشد اما ساخت، حمل، كاربرد و آزمايش آن متفاوت است. بتن گوگردي مصالحي ترموپلاستيك است كه با اختلاط گوگرد بصورت گرم با سنگدانه‌هاي معدني ساخته مي‌شود. بتن گوگردي سريعاً دراثر خنک شدن سخت مي‌شود و كسب مقاومت مي‌كند. اگر سنگدانه‌هاي مقاوم در برابر اسيدها و نمک‌ها بكار رود بتن گوگردي پر مقاومت و بادوام مي‌تواند توليد ‌شود و در مواردي كه ساير بتن‌ها سريعاً از بين مي‌روند به‌خوبی مصرف گردد. بتن گوگردي در محيط هاي قليائي و اکسیدکننده‌ها پايدار نيست اما در محيط‌هاي اسيدي و نمک‌ها عملكرد عالي دارد.

مواد خود ترمیم شونده موادی مصنوعی یا سنتز شده‌ای هستند که بدون دخالت انسان و یا تشخیص آسیب توسط انسان، قادر به ترمیم صدمات وارد شده به خود هستند. به طور کلی مواد به مرور زمان به دلایل مختلف اعم از مستهلک شدن، شرایط محیطی و یا آسیب‌های وارد شده در حین اجرای کار دچار صدماتی شده یا به نوعی تخریب می شوند. بتن خود ترمیم شونده یکی از انواع بتن می‌باشد.
طی بررسی‌های به عمل آمده، مشخص شده است که ترک ها و شکستگی های بسیار کوچک و میکروسکوپی باعث تغییر در خصوصیات حرارتی، الکتریکی و صوتی مواد می‌شود. همچنین انتشار آسیب‌ها و شکستگی‌ها در نهایت منجر به خرابی و از بین رفتن مواد می‌شود.

پس از بتن ریزی، بتن باید در سطح مورد نظر پخش شده و ناهمواری‌های آن تراز شده و سطح آن صاف شود. به این منظور، پرداخت سطح بتن را به صورت مرحله به مرحله و با ابزار مختلف انجام می‌دهند. به کمک پرداخت سطح بتن علاوه بر ایجاد سطح صاف، می‌توان نمایی اکسپوز و بافت‌های سطحی گوناگونی ایجاد کرد. در این مقاله پرداخت سطح بتن را به صورت مرحله به مرحله زیر  برده‌ایم. با ما همراه باشید.

هدف آزمایش

تعیین زمان گیرش سیمان و یا به عبارتی دیگر تعیین زمان گیرش اولیه سیمان پرتلند و تغییر وضعیت آن به حالت جامد.

زمان گیرش اولیه

زمان گیرش اولیه مدت زمان سپری شده از لحظه اختلاط آب و سیمان می باشد که از آن به بعد رشد کریستال های ناشی از هیدراتاسیون سیمان به اندازه ای است که روانی خمیر رو به کاهش می گذارد.

پارچه بتنی شامل یک ساختار کامپوزیت فیبر سه بعدی ساخته شده از پلی اتیلن و پلی پروپیلن است. اجزای اصلی شیمیایی سیمان آلومینات کلسیم بوم Al2O3 ، CaO ، SiO2 و Fe2O3  هستند. این بوم دارای پشتیبان  PVC است تا اطمینان حاصل شود که پتو کاملاً ضد آب است.بتن پارچه ای  یک فناوری نوین می باشد که به تازگی ظهور نموده است. پتوی بتنی به راحتی شکل نمای بیرونی سازه را می گیرد. این بتن به تجهیزات اختلاط نیاز ندارد. پتوی بتن به صورت رول روی سطح مورد نظر قرار می گیرد.

تاریخچه مقاوم‌سازی با FRP

مقاوم‌سازی با الیاف frp چند سال است که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد و تاریخچه زیادی ندارد. اما از آنجا که سازه‌ها با گذشت سال‌ها مقاومت و استحکام اولیه را ندارد و ممکن است در برابر نیروهای جانبی و لرزه‌ای مقاومت اولیه را نداشته باشد و آسیب ببیند، انسان‌ها همواره به دنبال راه‌هایی بوده‌اند تا عمر مفید محل سکونت خود را با کمترین هزینه و حداقل میزان خرابی افزایش دهند.

برای بار اول تولید قالب نور با استفاده از الیاف پیوسته در سال ۱۹۸۵ در کشور ژاپن ثبت شد. اما محصول جدید لایتراکن اولین بار توسط آرون لوسنری معمار ۲۷ ساله ی مجارستانی در سال ۲۰۰۱ اختراع شد و بعد از موفقیت‌آمیز بودن طرح، لایتراکن شروع به ساخت کرده و فروش خود را در سال ۲۰۰۴ آغاز نمود. شرکت بازاریابی بتن شفاف در آلمان و با نام لایتراکن می‌باشد که اقدام به تولید بلوک های پیش ساخته با اندازه های مختلف نمود. واژه لایتراکن از بتن انتقال دهنده نور گرفته شده‌است.

سیمان سبز نوعی جدید از سیمان هاست که محصولی سازگار با محیط زیست می باشد.این سیمان در فرآیند تولید ردپای کربن دی اکسید آزاد شده در فرآیند تولید سیمان معمولی را به حداقل میرساند. تا به امروز تلاش های زیادی برای تولید این محصول صورت گرفته و چندین محصول نیز تحت این عنوان تولید شده است.در حال حاضر برخی از این محصولات به مرحله تولید و عرضه رسیده و در پروژه های مختلف  استفاده می شوند،اما برخی دیگر ،با وجود پتانسیل های بالایی که دارند هنوز موفق به استفاده در پروژه های ساختمانی نشده اند.در ادامه با شما در این باره صحبت می کنیم.

مسائلی از قبیل ارتفاع زیاد، تنگی مسیر عبور، فاصله طولانی تا محل ریختن مخلوط بتنی و ابعاد بزرگ عضو سازه‌‌ای نظیر پی‌های گسترده باعث می‌شوند دسترسی به محل نهایی ریختن مخلوط بتنی به سادگی امکان‌پذیر نباشد. استفاده از پمپاژ بتن، یک راهکار مناسب جهت بتن‌ ریزی است که به کمک آن می‌توان بتن خمیری را بدون این که جداشدگی خاصی در بین دانه‌های آن ایجاد شود به فواصل طولانی منتقل کرد.

بتن سبک به بتن هایی اطلاق می شود که وزن مخصوص آن بین 300 تا 1850 kg/m3 می باشد. سه روش کلی تولید بتن سبک وجود دارد. (وزن مخصوص بتن معمولی حدود 2400 kg/m3 است)بتن سبک را می توان به عنوان یکی از پیشرفت های صورت گرفته در زمینه حوزه صنعت بتن به حساب آورد. این نوع بتن علاوه بر کاهش بار مرده ساختمان از نیروی وارد به سازه در اثر شتاب زلزله می کاهد و در صورت تخریب، وزن آوار حاصل نیز کاهش می یابد و می توان گفت با توجه به لرزه خیزی کشور ما ایران مطالعه بر تولید مطلوب این نوع بتن حائز اهمیت می باشد که بر حسب وزن مخصوص و مقاومت فشاری آن تفکیک می گردد.

تعریف آب انداختگی

آب انداختن بتن در واقع نوعی جداشدگی در بتن است. ایجاد جدا شدگی در بتن سبب می شود مخلوطی با کارایی مناسب که می توانست یک بتن مقاوم و اقتصادی را ایجاد کند به محصولی کرمو ، ضعیف ، بی دوام و با کیفیت متغیر تبدیل شود.جداشدگی به این معنی که لایه ای نازک از آب آغشته به سیمان روی بتن جمع شود.

در حقیقت آب انداختن بتن در اثر عدم توانایی مواد جامد مخلوط ، در نگهداری کل آب موجود (در هنگام ته نشست شدن) صورت می گیرد ، بدین گونه که سنگدانه های درشت در اثر وزن مخصوص خود و همچنین مساعد بودن شرایط نمی توانند آب اطراف خود را حفظ کنند.

حتما تا به حال دیده‌اید پس از بتن‌ریزی آن را آب‌پاشی می‌کنند که به آن عمل آوری یا کیورینگ بتن می‌گویند. اما دلیل این کار چیست؟! آیا روش دیگری غیر از آب‌پاشی وجود دارد؟! عمل آوری یکی از مهم‌ترین مراحل در آماده کردن بتن برای شروع بارگذاری است. به همین دلیل انواع روش های عمل آوری بتن را.در این مقاله به همراه  سوالات مختلف شما از جمله ” عمل آوری صحیح بتن کدام است؟”، “انواع روش های کیورینگ بتن چیست” نیز پاسخ خواهیم داد.

با گسترش ساختمان‌ها و سازه‌های بتنی یکی از مشکلاتی که برای شهرهای بزرگ پیش آمد عدم امکان نفوذ آب به منابع زیرزمینی و شکل‌گیری سیلاب در خیابان‌ها بود. این مسئله به دلیل ساختار نفوذناپذیر بتن پیش آمده است و شهرهای بزرگ را با بحران‌های جدی روبه‌رو کرده است. یکی از راه‌حل‌های کاربردی و مهم برای این مسئله استفاده از بین متخلخل است. این ماده که به نام‌های بتن اسفنجی یا نفوذپذیر هم شناخته می‌شود می‌تواند آب را از خود عبور دهد و البته مقاومت فشاری ساختمان را نیز افزایش می‌دهد.

 

تماس با ما

 22050250 (021)

 نشانی: تهران، نبش خیابان مقدس اردبیلی و شادآور، پلاک 15، طبقه11، واحد 4و 5

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

© Copyright 2019 Alborz Gulf. All Rights Reserved. Design by mosallas