همیشه منتخب، همیشه سربلند

چگونه از یخ زدن بتن جلوگیری کنیم؟

شرایط آب و هوایی محل پروژه (سرد یا گرم بودن آن، خشک یا مرطوب بودن، وزش باد و .... )، در بسیاری از موارد ممکن است با شرایط بهینه ساخت و عمل آوری بتن در آزمایشگاه متفاوت باشد.

چنانچه اقدامات محافظتی مناسب برای اجرای و عمل آوری بتن در هوای سرد به درستی در دستور کار قرار گیرد، میتوان به بتنی با خصوصیات مقاومتی و دوامی مناسب دست یافت.  طبق تعریف ارائه شده در بند 9-8-4-1 مبحث نهم مقررات ملی ساختمان، هوای سرد به وضعیتی اطلاق می شود که برای سه روز متوالی، دو شرط زیر باهم برقرار باشد:

- دمای متوسط روزانه هوا در شبانه روز کمتر از 5 درجه سانتیگراد باشد. منظور از دمای متوسط روزانه، میانگین حداکثر و حداقل دمای هوا در فاصله زمانی نیمه شب تا نیمه روز است.

- دمای هوا برای بیشتر از نصف روز از 10 درجه سانتیگراد زیادتر نباشد.

باتوجه به این تعریف، امکان یخ زدگی بتن در هوای سرد بالقوه است(بتن تازه تقریبا در دمای زیر 4- درجه سانتی گراد یخ می زند و مقاومت بتن یخ زده در مقایسه با نمونه شاهد به صورت تقریبی بیش از 50 درصد کاهش خواهد یافت). بتن می بایست تا پیش از اخذ مقاومت مناسب که امکان تحمل تنش های ناشی از یخ زدن آب موجود در بتن را تحمل کند، بخوبی محافظت شود. در هنگام یخ زدن مولکول های آب دچار افزایش حجم شده و در نتیجه موجب ایجاد تنش های کششی در بتن خواهد شد. بنابراین اگر تنش کششی ناشی از این تغییر حجم از ظرفیت کششی موجود بتن بیشتر باشد، بتن دچار ترک خوردگی شده و به مرور با توسعه ترک ها خواص بتن دچار کاهش قابل توجهی می شود.

در آیین نامه ها توصیه های متعددی برای حداقل زمان حفاظت بتن در برابر یخ زدن وجود دارد، بعنوان مثال، انجمن بتن های آماده آمریکا توصیه می کند که بعنوان حداقل بتن تا رسیدن به مقاومت فشاری 5/3 مگاپاسکال و 2 روز بعد از بتن ریزی از یخ زدگی محافظت شود، اما در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان توصیه محافظه کارانه تری در خصوص حداقل زمان حفاظت از بتن در برابر یخ زدن بیان شده است و این مقدار اخذ حداقل 14 مگاپاسکال مقاومت فشاری می باشد.

برای اجرای بتن در هوای سرد اقدامات زیر می بایست مدنظر قرار گیرد:

- یخ و برف در صورت وجود می بایست از بستر بتن ریزی برداشته شود.

- دمای سطوح، قالب و آرماتورها می بایست از دمای یخ زدگی بالاتر باشد (در صورت نیاز می توان با استفاده از وسایل گرمایشی پیش از اجرای بتن دما را افزایش داد).

- پیشنهاد می شود مصالح و تجهیزات مورد کاربرد در محل کارگاه بنحوی دپو شوند که فضای محصوری را برای بتن ریزی ایجاد کرده و از نفوذ هوای سرد تاحد امکان جلوگیری کنند.

- میتوان از گرم کردن مصالح و آب برای افزایش دمای بتن حین اختلاط استفاده کرد.

- دپوی مصالح مخصوصا ماسه می بایست به نحوی باشد که از نفوذ آب و یخ زدن مصالح جلوگیری شده، کنترل درصد رطوبت مصالح مخصوصا ماسه یکی از دیگر مواردی است که می تواند موجب افزایش کیفیت بتن ساخته شده و کاهش تلورانس تولید در طول زمان شود.

- پوشش های گرمایشی اعم از نایلون و تجهیزات عایق بندی نیز می بایست مورد استفاده قرار گیرند.

- گوشه ها و لبه های بتن ریزی شده بیشتر از سایر نقاط مستعد از دست دادن گرما بوده و می بایست با دقت بیشتری محافظت شوند.

- در زمان استفاده از وسایل گرمایشی با سوخت فسیلی، تماس کربن دی اکسید با سطح بتن به حداقل خود برسد (کاهش احتمال وقوع واکنش کربناسیون).

- سطح بتن قبل از به پایان رسیدن گیرش آن به هیچ وجه نباید خشک شود و پروسه عمل آوری در شرایط دمایی خاص از اهمیت بالاتری برخوردار است.

- اخذ مغزه یا روش های غیر مخرب (مانند اولتراسونیک) به منظور تعیین مقاومت فشاری بتن پیش از برداشتن عایق ها توصیه می شود.

- حذف تجهیزات عایق کردن بتن یا قالب ها نباید به صورت آنی یا بدون درنظر داشتن تدابیر مناسب برداشته شده که باعث ایجاد شوک حرارتی به بتن شود.

- توصیه می شود دمای محیط، بتن در طول بازه عمل آوری ثبت و کنترل گردد.

- انتخاب ماده افزودنی مناسب علی الخصوص در شرایط بتن ریزی خاص اعم از بتن ریزی در هوای سرد نیازمند دقت بیشتری خواهد بود.

باتوجه به ضرورت استفاده از مواد افزودنی برای بتن ریزی در هوای سرد به اختصار به معرفی و روش انتخاب مناسب مواد افزودنی در این شرایط آب و هوایی می پردازیم (این موضوع مفصلا در بخش افزودنی های بتن تشریح خواهد شد.)

مواد افزودنی مناسب برای اجرای بتن در هوای سرد :

یکی از بزرگترین تهدیدهای بتن در هوای سرد یخ زدن آن است. بنابراین اکیدا توصیه می شود که برای بتن ریزی در هوای سرد از حداقل نسبت آب به مواد سیمانی استفاده کرد. علت اصلی این موضوع کاهش میزان آب آزاد در بتن و مشارکت حداکثری آن در واکنش هیدراسیون می باشد. به منظور تامین کارایی این نوع بتن و سهولت در اجرای آن استفاده از مواد افزودنی روان کننده یا فوق روان کننده توصیه می شود. ماده افزودنی مناسب برای این شرایط آب و هوایی می بایست فاقد هرنوع ماده دیرگیرکننده بوده و کارایی مناسب را بدون تاخیر در گیرش تامین و حفظ نماید. معمولا توصیه می شود که با توجه به فاصله حمل و زمان مورد نیاز برای اجرای بتن، ماده افزودنی روان کننده یا فوق روان کننده در بچینگ به بتن اضافه شود. بعد از رسیدن بتن به محل پروژه و یا در صورتیکه فاصله حمل بتن بسیار کوتاه باشد، ماده افزودنی زودگیرکننده به بتن اضافه خواهد شد. مواد افزودنی زودگیرکننده می بایست فاقد کلراید باشند و از پایه شیمیایی دیگری به غیر از کلسیم کلراید برای فرمولاسیون آن استفاده شود. مواد افزودنی زودگیرکننده که بعضا به اشتباه در بازار با عنوان ضدیخ شناخته می شوند، مانع یخ زدن بتن نشده بلکه با افزایش و تسریع در نرخ فرآیند هیدراسیون، موجب افزایش روند گیرش و سخت شدگی بتن خواهند شد. از طرفی چنانچه بتن در معرض چرخه های ذوب و یخبندان باشد استفاده از مواد افزودنی هوازا بعلت ایجاد یک ماتریس منظم از میکروحباب های عمدی هوا، موجب اتلاف انرژی ناشی از افزایش حجم آب موجود در بتن و در نتیجه جلوگیری از ایجاد و توسعه ترک خوردگی در بتن می شود.

بعنوان جمع بندی می توان ذکر کرد که جلوگیری از یخ زدن بتن در هوای سرد نیازمند یک مجموعه فرآیند از آماده سازی مصالح و دپوی آن تا عمل آوری بتن خواهد بود و  کسب نتیجه مطلوب تنها در صورت رعایت تمام این موارد حاصل خواهد شد.

! جهت دانلود فایل مقاله لطفاً آدرس ایمیل و شماره تلفن خود را وارد نمایید

لطفاً ایمیل معتبر وارد نمایید
لطفاً تلفن همراه خود را وارد نمایید

test

 

تماس با ما

 22050250 (021)

 نشانی: تهران، نبش خیابان مقدس اردبیلی و شادآور، پلاک 15، طبقه11، واحد 4و 5

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

© Copyright 2019 Alborz Gulf. All Rights Reserved. Design by mosallas