همیشه منتخب، همیشه سربلند

چگونه اندازه و نوع واتراستاپ را تعیین کنیم؟

پاسخ کلیدی:

1- تعیین نوع واتراستاپ : نوع واتراستاپ مورد استفاده باتوجه به نوع درز و محل قرارگیری واتراستاپ تعیین می گردد.

- تعیین اندازه واتراستاپ: برای تعیین اندازه و مشخصات مقطع عرضی واتراستاپ دو استاندارد معتبر آمریکایی و آلمانی معمولا مورد استناد قرار می گیرد. با مراجعه به استاندارد EM 1110-2 و مشخص بودن هدفشار قابل تحمل، عرض و ضخامت نوار آب بند قابل تعیین می باشد.

همچنین میتوان با مراجعه به استاندارد DIN V18197، در صورت مشخص بودن هدفشار هیدرولیکی قابل تحمل و تغییر شکل موجود در درز، مشخصات مقطع عرضی را تعیین کرد.

 

واتراستاپ نوعی نوار آب بند است که با مقاطع عرضی، ابعاد و جنس‌های متفاوت تولید و عرضه می شود. در این مقاله تلاش ما بر این است که با بیانی ساده روند انتخاب نوع و اندازه واتراستاپ را توضیح دهیم. پیش از آنکه به بحث اصلی بپردازیم، توجه به این نکته که در استاندارد ملی ایران به شماره 13277 ضوابط ظاهری و عملکردی واتراستاپ بیان شده است، اما این استاندارد در خصوص نحوه انتخاب مقطع یا ابعاد مورد نیاز با توجه به هد فشار هیدرولیکی قابل تحمل یا حداکثر تغییر شکل موجود در درز مسکوت است. بنابراین توصیه می شود برای ایجاد یک روند ثابت چنانچه طراح محترم سازه، طراحی و انتخاب مقطع واتراستاپ را طبق روش استاندارد آلمانی انجام داده است، ضوابط ظاهری و عملکردی استاندارد ایران مورد استناد باشد و در صورت طراحی مقطع با توجه به مراجع آمریکایی همچون CRD C572 و یا EM 1110-2، ضوابط ظاهری و عملکردی واتراستاپ نیز مطابق با مراجع آمریکایی مورد کنترل قرار گیرد. عنایت داشته باشید که استاندارد ملی ایران ترجمه ای از استاندارد آلمانی DIN 18541 بوده، بنابراین طراحی مقطع با ضوابط استاندارد آمریکایی و کنترل مشخصات آن با استاندارد ایران عملا باعث ایجاد تناقضاتی خواهد شد.

انتخاب نوع واتراستاپ :

واتراستاپ ها به صورت عمومی به دو دسته میانی و کف خواب تقسیم بندی می شوند. چنانچه تمام وجوه واتراستاپ در بتن مدفون شود، میانی و چنانچه یک بعد آن به صورت expose و در بخش خارجی بتن باشد، کف خواب نام دارد. روش دوم شناسایی واتراستاپ های میانی یا کف خواب، دندانه های آن هاست، واتراستاپ های میانی در هر دو طرف محور مرکزی دارای دندانه و واتراستاپ های کف خواب تنها در یک طرف محور مرکزی واتراستاپ دارای دندانه هستند.

تعیین اندازه و مشخصات مقطع عرضی واتراستاپ:

در استاندارد EM 1110-2، نمودار زیر جهت تسهیل انتخاب ابعاد (عرض و ضخامت) واتراستاپ ارائه شده است. باتوجه به شکل زیر چنانچه هد فشار هیدرولیکی 300000 پاسکال (100 فوت) باشد، بعنوان مثال دو مقطع واتراستاپ با عرض 250 میلیمتر و ضخامت 4 میلیمتر و عرض 200 میلیمتر و ضخامت 5 میلیمتر پاسخگوی تحمل این هد فشار خواهد بود. همانطور که ملاحظه می کنید این نمودار فارغ از تیپ واتراستاپ یا میزان تغییر شکل موجود در درز تنها دو متغیر عرض و ضخامت مقطع را در طراحی لحاظ می کند. بنابراین واضح خواهد بود که به شرط درگیر شدن مناسب واتراستاپ در بتن در بین مشخصات ابعادی واتراستاپ دو متغیر عرض و ضخامت برای ما حائز اهمیت هستند.

حال به بررسی استاندارد DIN V18197 می پردازیم. مطابق با رویه ی ارائه شده در این استاندارد می بایست نوع مقطع واتراستاپ مورد نیاز، تغییر شکل موجود در درز و هد فشار هیدرولیکی قابل تحمل مشخص باشد. چنانچه فرض کنیم باتوجه به نوع درز و ملاحظات اجرایی واتراستاپ تیپ D مورد نیاز باشد و تغییر شکل مورد انتظار در درز حداکثر 20 میلیمتر باشد، در صورت انتخاب مقطع با عرض 500 میلیمتر هد فشار 8/0 قابل تحمل خواهد بود و در صورت انتخاب  مقطع با عرض 320 میلیمتر، هدفشار قابل تحمل 5/0 بار خواهد بود.

همانطور که ملاحظه می کنید این استاندارد در مقایسه با نسخه آمریکایی جزئیات بیشتری را در روند طراحی مدنظر قرار می دهد و در نقطه مقابل برای مشخصات ابعادی مقطع واتراستاپ نیز دارای ضوابطی است. در مثال عنوان شده در صورت انتخاب مقطع D با عرض 500 میلیمتر، ضخامت آن (c) می بایست حداقل 6 میلیمتر باشد همچنین برای سایر پارامترهای ابعادی مقطع واتراستاپ نیز در جدول مجاور هر نمودار ضوابطی عنوان شده است و بدلیل لحاظ شدن این متغیرهای در ضوابط طراحی، رعایت این ضوابط اجتناب ناپذیر خواهد بود.

با ارائه این دو مثال به تفاوت روش طراحی و انتخاب مقطع واتراستاپ در این دو استاندارد پی بردیم و این موضوع علت اصلی توصیه ای تیم فنی ما در ابتدای این مقاله است که در تمام مراحل طراحی و کنترل واتراستاپ یک مجموعه استاندارد مورد استناد قرار گیرد.

! جهت دانلود فایل مقاله لطفاً آدرس ایمیل و شماره تلفن خود را وارد نمایید

لطفاً ایمیل معتبر وارد نمایید
لطفاً تلفن همراه خود را وارد نمایید

 

تماس با ما

 22050250 (021)

 نشانی: تهران، نبش خیابان مقدس اردبیلی و شادآور، پلاک 15، طبقه11، واحد 4و 5

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

© Copyright 2019 Alborz Gulf. All Rights Reserved. Design by mosallas